Rugsėjis-spalis

Rugsėjis

12 d. Projektas „Siauruko tiltai: paveldas bendruomenėms, bendruomenės paveldui". Vilniaus universiteto ir Pasvalio krašto muziejaus vykdomas projektas pakvietė pakeliauti vis dar riedančio siauruko bėgiais. Šį kartą tai nebuvo žygis pėsčiomis po pasvalietišką siauruką, kartais pro nesibaigiančius brūzgynus... VU Istorijos fakulteto dr. Salvijus Kulevičius suorganizavo ekskursiją siauruku iš Anykščių į Rubikius. Projektas ir gražus bendradarbiavimas tęsiasi, ateityje laukia naujos veiklos!

siaurukas 20 small

13 d. surengtos Europos paveldo dienos Pasvalyje. Edukacinė ekskursija „Ką pasakoja senųjų pastatų požemiai?". Pagarba nepabūgusiems, kantriems ir ištvermingiems. Esame dėkingi paslaptingajam Joniškėlio šeimininkui už kraupų sutikimą, VU istorikui Salvijui Kulevičiui už papasakotas tikras istorijas. O taip pat Kultūros paveldo departamentui, Pasvalio rajono savivaldybei, Joniškėlio seniūnui.

18 d. Pasvalio miesto gimtadienio proga buvo atidaryta Pasvalio menininkų klubo „Rats" paroda.

Rats 2020 big

23 d. paminėta Lietuvos žydų genocido diena. Su Joniškėlio ir Pumpėnų jaunimu pasivaikščiojome kadaise žydiško Pasvalio gatvėmis, pamatėme išlikusį paveldą. Kalbėjome apie ištikusią tragediją. Prisiminėme lietuvius, kurie gelbėjo žydus ir rizikavo savo gyvybe vardan svetimo, nepažįstamo... Nužudytųjų atminimas pagerbtas Žadeikių miške prie Holokausto memorialo.

Holokaustas 20 small

27 d. Pagerbdami pulkininko Kazio Škirpos atminimą, jo gimtajame Namajūnų kaime sodinome ąžuolyną. K. Škirpa – pirmasis Lietuvos kariuomenės savanoris (1918 m.), politikos bei visuomenės veikėjas, diplomatas, Lietuvių aktyvistų fronto įkūrėjas (1940 m.).

 

Spalis

2 d. Pasvalio krašto muziejuje buvo atidaryta skulptoriaus Kęstučio Krasausko vieno kūrinio „Trys moterys" paroda.

Trysmot small

2020 m. kovas

5 d. Pasvalio krašto muziejuje vyko Pasvalio rajono pradinių klasių mokinių jaunųjų literatų konkursas „Kai plunksna prabyla". Renginio organizatorius – Pasvalio r. savivaldybės Švietimo pagalbos tarnybos pradinio ugdymo metodinė taryba.

6 d. Pasvalio, Pakruojo, Biržų, Joniškio, Iecavos, Vecumniekų, Rundalės ir Bauskės savivaldybės Likėnų gydyklos patalpose pasirašė tęstinio tarptautinio turizmo projekto „Pažinkime kaimynus Žiemgaloje" bendradarbiavimo sutartį.

KaimynaiZiemg 20 small

6 d. Pasvalio krašto muziejuje rinkosi „Interact" klubo jaunimas. Muziejus gali pasiūlyti pačių įvairiausių veiklų – klubo nariai žaidė stalo žaidimus.

Interact 20 small

7 d. Pasvalio krašto muziejus sukvietė smalsius ir žingeidžius žmones, norinčius pasitikrinti žinias ir sužinoti daug naujų ir įdomių dalykų apie Lietuvą! Pasitikrinti žinias jau trečius metus kvietė naujienų portalas „15min". Šių metų Nacionalinė viktorina, skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui. Viktoriną sudarė 240 klausimų, jie suskirstyti į 8 temas, tokias kaip kultūra, istorija, sportas, visuomenė ir t.t.. Geriausiai pasirodę dalyviai buvo apdovanoti prizais.

9 d. Muziejuje viešėjo ypatingas svečias – vyko susitikimas su buvusia pasvaliete, Kovo 11-osios akto signatare, Europos Parlamento nare Rasa Juknevičiene. Renginys skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui.

Jukneviciene 20 small

Birželis-rugpjūtis

Birželio 27 d., Pasvalio krašto muziejaus skyriuje – poetų Eugenijaus ir Leonardo Matuzevičių memorialinėje sodyboje Krinčine jau dvidešimt šeštąjį kartą skambėjo poezijos posmai, dainuojamoji poezija, pasveikinti varduvininkai Jonai, Janinos ir Povilai. Tradicinės poezijos šventės „Krinčino verdenės" aukuras suliepsnoja kasmet, sukviesdamas gražų būrį poezijos kūrėjų ir žmonių, kuriems poezija daug daugiau, nei tik besirimuojantys žodžiai – tai jų širdies daina... Šventės rengėjai – Pasvalio literatų klubas „Užuovėja" ir Pasvalio krašto muziejus.

Verdenės 20 small

Liepos 3 d. Pasvalio krašto muziejuje atidaryta Respublikinė neįgalių fotomėgėjų paroda „Talačkoniai 2019". Pernai metais vyko tradicinis susitikimas Talačkoniuose, kur visos Lietuvos neįgalieji renkasi kiekvieną vasarą. Norėdami įamžinti šventę neįgalūs fotomėgėjai ją fotografavo. Keturiolika autorių iš visos Lietuvos pateikė virš 2 šimtų fotografijų. Jų pagrindu buvo sudaryta ši paroda.

Neįgal 20 small

Liepos 31 d., vyko siaurojo geležinkelio istorijai, paveldui ir perspektyvoms skirtas renginys „Siaurukas: tarp nebūties ir atgimimo". Renginys vyko Pajiešmenių kultūros namuose.

SR konf small


Rugpjūčio 1–2 d. vyko ekspedicija-žygis „Siaurukas: senosios stotys prabyla". Žygis buvo skirtas susipažinti su siaurojo geležinkelio paveldu Pasvalio ir Biržų kraštuose. Tai projektas „Siauruko tiltai: paveldas bendruomenėms, bendruomenės paveldui". Jau ketvirti metai Pasvalio krašto technikos paveldą tyrinėja Vilniaus universiteto istorikai, vadovaujami dr. Salvijaus Kulevičiaus. Atidžiai sekantys Pasvalio muziejaus veiklą prisimena vėjo ir vandens malūnams skirtus projektus bei renginius. Šių metų projektą universitetas vykdė kartu su muziejumi, pasitelkiant ir Pajiešmenių bendruomenę. Projekto partneriai: Pasvalio rajono savivaldybė, Biržų krašto muziejus „Sėla", Atžalyno, Kraštų bendruomenės, Biržų rajono Gulbinų kaimo, „Klausučių ūlytėlės" bendruomenės. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

SR žygis small

Vienas iš svarbiausių projekto tikslų – užfiksuoti išlikusį siaurojo geležinkelio paveldą. Ne tik materialųjį, bet ir sakytinį, rašytinį, vaizdinį. Todėl rugpjūčio 3-5 d. vyko mokslinė ekspedicija. Istorikai aplankė žmones, kurių gyvenimas vienaip ar kitaip susijęs su siauruku: dirbo geležinkelyje, gyvena prie jo, dažnai keliaudavo ir pan. Pasibaigus ekspedicijai pats projektas bus tęsiamas toliau. Surinktą medžiagą tvarkys ir tyrinės universiteto istorikai. Visuomenė su ja bus supažindinta baigiamajame projekto renginyje.

SR ekspedicija small

Rugpjūčio 14 d. atidarytas Žolinės kiemas. Lankytojų laukė rankdarbių klubo „Kraitė" lauko gėlių ir žolynų kompozicijos, rankų darbo papuošalų, suvenyrų paroda-pardavimas, medaus pristatymas, degustacija, romantiškas Joniškėlio kultūros centro kolektyvo „Kvinta" pasirodymas.

Žolinė 20 small

2020 m. vasaris

1 d. Pasvalio krašto muziejuje vyko žurnalistės, muziejininkės, literatės Stasės Šeštakauskaitės 10-ųjų mirties metinių paminėjimas. Renginys prasidėjo Šv. Mišiomis Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Po Šv. Mišių visi rinkosi Pasvalio krašto muziejuje į atsiminimų ir poezijos valandą „Pasvalys – mano laimė ir man dovanotas likimas". Renginio organizatoriai – Pasvalio rajono literatų klubas „Užuovėja" ir jo pirmininkė Regina Grubinskienė bei Pasvalio krašto muziejus. Renginio dalyviams buvo įteiktas Pasvalio rajono literatų klubo „Užuovėja" leidinys, skirtas S. Šeštakauskaitei atminti. Leidinio sudarytoja – Pasvalio rajono literatų klubo „Užuovėja" pirmininkė R. Grubinskienė.

Šeštakauskaitei small

13 d. Pasvalio krašto muziejuje buvo pristatytas naujas edukacinis užsiėmimas, skirtas Vasario 16-ąjai ir Lietuvos vėliavos 100-mečiui. Pamokos dalyviai – Pumpėnų gimnazijos antrokai kūrė suvenyrinius, tautiniais motyvais dekoruotus rankų darbo pakabukus.

14 d. Pasvalio krašto muziejuje buvo pristatyta paroda, skirta Vasario 16-ąjai paminėti „Jonas Vileišis: tarnystė vardan Kauno ir Lietuvos". Parodą pristatė muziejaus ekskursijų vadovas Marius Skardžius.

Vasario16 small

22 d. Pakvietėme į Šeimų šeštadienį Pasvalio krašto muziejuje. Kokios Užgavėnės be kaukės? Lankytojai kūrė kaukes papjė-mašė technika, galima pasidžiaugti, jog senosiomis krašto tradicijomis besidominčių žmonių ratas vis didėja!

27 d. Pasvalio krašto muziejuje vyko Vytauto V. Landsbergio dokumentinio filmo „Vanago portretas" peržiūra. Filmas pasakoja apie Adolfą Ramanauską-Vanagą, vieną garsiausių Lietuvos pokario partizanų vadų, miškuose kovojusį su sovietų okupantais, net 11 metų priverstą slapstytis su šeima. Renginyje savo įžvalgomis apie vieną įžymiausių vadų pasidalino filmo sumanytojas V. V. Landsbergis. Renginio metu buvo pristatytas Pasvalio krašto muziejaus įgyvendintas projektas „Žadeikių miško partizanų bunkerio atstatymas ir 3D vizualizacija". Sukurta partizanų bunkerio 3D vizualizacija muziejuje ne tik papildė partizaninio judėjimo laikus atspindinčią ekspoziciją, bet ir tapo nauja interaktyvia priemone, padedančia perteikti Lietuvos laisvės kovų istoriją edukacinių užsiėmimų metu. Renginio metu atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus parengta fotografijų paroda „Vanagas su vanagėliais".

Landsbergis small

Daugiau straipsnių...

  1. 2020 m. sausis